מה זה משאבי אנוש?

מה זה משאבי אנוש Hrus

בתפקיד "משאבי אנוש" אנו מתייחסים למחלקה או גורם בתוך ארגון האחראי לגיוס העובדים, הכשרתם, הקניית כלים ומיומנות, פיתוח העובדים והמנהלים, הערכת ביצועי העובדים, ניהול השכר, מתן פיצויים והטבות, שמירה על יחסי עבודה תקינים ושמירה על תקינות העבודה, וכן שמירה על זכויות העובדים וההנהלה.

"משאבי אנוש" הוא מונח כללי לאוסף של פונקציות המסייעות לארגון לספק ערך באמצעות העובדים.

עובדים כיום מעוניינים לעבוד בארגון שלא רק עונה על הצרכים הפיננסיים שלהם, אלא גם על הצרכים האינטלקטואליים והחברתיים, ומיישר קו עם ערכיהם. ארגונים מודעים לכך, ואף הם שואפים למצוא עובדים שיישרו קו עם הערכים הארגוניים והחזון העסקי שלהם. אחד התפקידים של משאבי אנוש הוא, להשיג את אותה התאמה אופטימלית בין הצרכים והערכים של העובדים, לאלו של הארגון.

תחום משאבי האנוש בארגון אחראי על גיוס, השמה, מדיניות החברה, ניהול אדמיניסטרטיבי של העובדים ועוד. ככל שחברות מתעדכנות על פי השינויים בשוק על מנת להשיג יתרון תחרותי, תחום משאבי אנוש משחק תפקיד מרכזי יותר בסיוע לחברות להתמודד עם סביבה תחרותית המשתנה במהירות ובביקוש הגדל לעובדים איכותיים.

להלן 6 תחומי אחריות של מנהלי משאבי אנוש בעידן הנוכחי:

  • ניהול יעיל של העובדים החל משלב הגיוס וכולל תקשורת אפקטיבית והטמעת מדיניות החברה.
  • ביטוי הערכה ותגמולים בהתאם לביצועים.
  • פיתוח מיומנויות העובדים והמנהלים, המשפרים ביצועים אישיים וארגוניים.
  • הגדלת חדשנות, יצירתיות וגמישות הדרושים לצורך שיפור התחרותיות.
  • יישום גישות חדשות לעבודה.
  • ניהול יישום טכנולוגיות חדשניות.

גיוס

מנהל הגיוס במחלקת משאבי האנוש, מקבל את תקציב הגיוס ועליו לייעל אותו ככל האפשר למציאת וקליטת האנשים הנכונים לעבודה בחברה. באמצעות תקציב הגיוס, מנהל הגיוס (או מנהל משאבי האנוש) מפרסם את מודעות הדרושים לתפקידים הפתוחים, ממיין את קורות החיים ומראיין את המועמדים למשרות. הוא יודע את השכר המתאים לכל תפקיד ואחראי למצוא את העובדים או המנהלים הטובים ביותר לתפקידים השונים בחברה, ולהתאים עבורם את המשכורות והתנאים האופטימליים.

מדיניות החברה

תפקיד נוסף של מנהל משאבי האנוש, הוא להטמיע את מדיניות החברה לעובדים. מדיניות החברה כוללת בין היתר, את המדיניות לגביי העובדים. בין אם מדובר בשכר ובתנאים, בגמישות במקום ובזמני העבודה, בתכניות הכשרות, תמריצים ותגמולים לעובדים ובאפשרויות הקידום בחברה, בכל אלו מיידע מנהל משאבי האנוש את העובדים החדשים.

הערכה ומשוב

שיחות הערכה ומשוב שנתיות, הן באחריות מנהל משאבי האנוש. על מנהל משאבי האנוש להיפגש לפחות אחת לשנה עם כל עובד בחברה ולבצע איתו שיחות הערכה, משוב ועדכון שכר על פי ההסכם שנחתם מראש. תכנית תמריצים ותגמולים אינה חד שנתית, והיא מתבצעת בהתאם לעקרונות התכנית ובכל עת שנקבע.

פיתוח

אנשים מוכשרים וטובים באופן טבעי רוצים להתקדם, ומעריכים את התמיכה של הארגון בתהליך. אחד מהתפקידים החשובים של מנהל משאבי האנוש בארגון, הוא לאפשר לעובדים ולמנהלים הכשרות וקורסים, שיקנו להם מיומנויות חדשות. ארגון שמשקיע ומפתח את העובדים והמנהלים שלו, שוכה ללויאליות ומעורבות העובדים, וכן לביצועים המשופרים שלהם. על מנהל משאבי האנוש בחברה, למצוא ולהתאים את ההכשרות המתאימות לכל עובד, מנהל ומחלקה, בהתאם לצרכים שלהם וכן בהתאם לצרכי הארגון.

חדשנות

תפקיד נוסף של מנהל משאבי האנוש, הוא להגדיל את מידת החדשנות והיצירתיות של העובדים והמנהלים בארגון. על הארגון לגדול ולהשתפר כל הזמן על מנת לעמוד בתחרות, וחדשנות היא הדרך הטובה לבצע זאת. על מנהל משאבי האנוש לעודד ולקדם חדשנות ויצירתיות, לוודא שהעובדים מפתחים כישרון תחרותי ומייצרים כלים חדשניים ככל האפשר. במידה וזה לא מתבצע כהלכה, ניתן להמשיך ולקיים סדנאות וקורסים לעובדים בנושא, על מנת לקדם את התהליך.

גישות

על מנהל משאבי האנוש בחברה ליישם גישות חדשות לעבודה, במיוחד בעידן הנוכחי המכיל שינויים ותנודות כל הזמן. אחת מהדרכים לבצע זאת היא לבחון, מה מתאים יותר לעובדי הארגון, מה מניע אותם ומה מעודד אותם לייתר וליצור. אם העובדים מגלים יצירתיות ואפקטיביות גדולה בסביבת עבודה גמישה, כשהם עובדים מהבית למשל, כדאי שמנהל משאבי האנוש יאפשר להם לעבוד מהבית בחלק מהזמן. אם מתגלה כי תכנית התמריצים אינה יעילה, יש להחליפה בתכנית אחרת. הגישות של מנהל משאבי האנוש באשר למדיניות העבודה וניהול העובדים, צריכות להתחדש ולהתעדכן כל הזמן, באמצעות יד על הדופק ואבחנה מתמדת, של מה שעובד הכי טוב.

טכנולוגיות

הטכנולוגיות מתעדכנות ומתחדשות בקצב מטורף. כל יום נכנסת לשוק אפליקציה חדשה ותוכנה יעילה יותר. על מנהל משאבי אנוש לוודא, שהארגון שלו מצויד הטכנולוגיות החדשות והטובות ביותר, שיסייעו לעובדים ולמנהלים בביצוע העבודה. ארגון טוב עומד בקדמת הטכנולוגיה ועל מנת לעמוד בתחרות, עליו לגייס את כל האמצעים הדרושים.

מאמרים נוספים:

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s